NEWS & EVENTS

2015 ARKANSAS BIG BUCK CLASSIC CONTEST RESULTS

TOP 10 OVERALL
1.   Don Kittler                    207 7/8 non-typical        Prairie County
2.   Leonard Rohrscheib     181 2/8 typical                Phillips County
3.   Shadow Doane             172 3/8 typical                Lee County
4.   Kent Cromier                171 7/8 typical               Arkansas County
5.   Gunner Jacobs              170 6/8 typical               St. Francis County
6.   Bradley Creekmore      170 0/8 typical               Polk County
7.   Mike Fowler                  166 0/8 typical              Monroe County
8.   Drew Weir                     190 7/8 non-typical      Benton County
9.   Corbet Passmore          165 7/8 typical              St. Francis County
10. Rex Ogle                       164 3/8 typical              Fulton County

TOP MODERN GUN KILLS
NON-TYPICAL BUCKS
1.   Don Kittler                  207 7/8        Carlisle       Prairie County
2.   Drew Weir                   190 7/8        Gentry       Benton County
3.   Kevin Davidson           187 0/8        Marvell       Phillips County
4.   Thomas Hussman        186 3/8       Rose Bud     Cleburne County
5.   Clark Massey               183 3/8       Marshall      Searcy County
TYPICAL BUCKS
1.   Leonard Rohrscheib    181 2/8       Lexa             Phillips County
2.   Shadow Doane            172 3/8      Palestine      Lee County
3.   Kent Cromier               171 7/8      Alexander    Arkansas County
4.   Gunner Jacobs             170 6/8      Widener       St. Francis County
5.   Mike Fowler                  166 0/8      Moro            Monroe County

TOP MUZZLELOADER KILLS
NON-TYPICAL BUCKS
1.   Dean Adams                 184 6/8      Beedeville    Woodruff County
2.   Crockett Murphy          160 2/8      Jonesboro    Fulton County
3.   Michael Smith                151 0/8     White Hall     Jefferson County
4.   Jeff Roaf                       141 6/8     N Little Rock Monroe County
5.   Terry Kemp Jr.              136 5/8      Millwood       Phillips County
TYPICAL BUCKS
1.   Rex Ogle                        164 3/8     Melbourne    Fulton County
2.   Chad Stormes               160 4/8      Knobel         Clay County
3.   Kaelin Richesin              158 3/8    Van Buren     Crawford County
4.   Van Avery Meeler         149 0/8     Stamps        Lafayette County
5.   Jimmy Pickering             145 6/8    Jesseville      Garland County

TOP BOWKILLS
NON-TYPICAL BUCKS
1.   Cole Vandeman              165 3/8    Siloam Springs   Benton County
TYPICAL BUCKS
1.   Eric Westfall                   161 6/8    Murfreesboro    Hempstead County
2.   Austin Walker                155 6/8     Paris                 Logan County
3.   Nate Smith                      153 7/8    Benton              Saline County
4.   Brandon Baioni               152 5/8     Sherwood         Crittenden County
5.   Josh Moreland                151 3/8     Dumas              Arkansas County  


TOP CROSSBOW KILLS
TYPICAL BUCKS
1.   Randy Sanders               155 0/8     Batesville         Lee County
2.   Randy Sanders               145 7/8     Batesville         Independence County
3.   Maurice Bradford            141 0/8     Hot Springs     Hot Spring County
4.   Randy Simpkins               140 4/8     Jonesboro       Poinsett County

LADIES DIVISION
NON-TYPICAL BUCKS
1.   Eleanor Henry                 172 5/8     Dumas              Jefferson County
2.   Audrey Loewer               150 2/8     Brinkley            St Francis County
3.   Jill Evans                          111 3/8     Conway            Faulkner County
TYPICAL BUCKS
1.   Rosemary Baxter            157 6/8     Watson            Desha County
2.   Lori Barker                      153 1/8     Newport           Jackson County
3.   Laura McFarlin                 151 4/8     Griffithville       Prairie County
4.   Rosemary Baxter             145 6/8     Watson           Desha County
5.   Tracy Ritchie                    145 5/8     Maumelle         Arkansas County

YOUTH DIVISION
NON-TYPICAL BUCKS
1.   Eli Whitworth                   160 2/8     Ola                     Yell County
2.   William Fletcher                156 1/8     Scott                 Lonoke County
TYPICAL BUCKS
1.   Bradley Creekmore          170 0/8     Mena                 Polk County
2.   Ryan Poe                         151 1/8     West Memphis   Monroe County
3.   Carson Mitchell                146 5/8     DeWitt               Prairie County
4.   Jack Lanier                      142 4/8     Batesville          Independence County    
5.   Baylee Harmon                138 1/8     Hagarville          Johnson County

SHED DIVISION
1.   Jim Hubbard                      86 1/8      Marvell              Lee County
2.   Lori Barker                        78 6/8      Newport            Jackson County
3.   Bobby Young                     75 3/8      Deer                  Newton County
4.   Lori Barker                        74 0/8       Newport           Jackson County
5.   Jonathan Pierce                65 7/8       Wynne              Cross County